מצבר לרכב: מהם הסימנים שמעידים שצריך להחליף אותו? 

מצבר לרכב

מצבר לרכב הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר שיש. בלי מצבר תקין אי אפשר להניע את הרכב ולכן לא משנה איזה רכב נפלא ומושקע יש לכם, אם המצבר סיים את חייו, הרכב יישאר עומד במקומו. בד"כ מקרים של מצבר שאיננו מניע מפתיעים את בעלי הרכב אבל יש לא מעט אפשרויות לזהות מראש שהמצבר על סף סיום דרכו וכדאי להחליף אותו בחדש בזמן שנוח לכם ולא בהפתעה.

כלי רכב מורכב מאלפי חלקים שונים כאשר יש כמה שנחשבים לחשובים ביותר כמו המנוע, הבלמים, המזגן וכן הלאה. למרות החשיבות של כל אחד מאלו, יש שיאמרו שהאלמנט הכי חשוב בכל כלי רכב הוא דווקא המצבר. בלי מצבר תקין אי אפשר להניע ולנסוע ואז מה זה משנה איזה מנוע יש לרכב או באיזה צבע הוא צבוע?!?

בעלי רכבים בד"כ לא מתייחסים למצבר שלהם ונוסעים ברכב לאורך שנים עם אותו המצבר מבלי לבדוק אותו מדי פעם או מבלי לזהות סימנים מקדימים לכך שהוא על סף סיום חייו. חבל שזה המצב כי אפשר בהחלט לדעת מראש מתי המצבר לא יניע לכם ואז תוכלו להימנע מעגמת נפש או מיום שלם שישתבש לכם.

מצבר לרכב

איך אפשר לדעת שהמצבר צריך החלפה?

החלפת מצבר היא פעולה טבעית שכל בעל רכב עובר במהלך השנים וחשוב לעשות זאת לפני שמאוחר מדי. מתי הכי טוב להחליף מצבר תוכלו לדעת לפי הפרמטרים הבאים:

  • תאריך תפוגה – כל מצבר רגיל אמור לספק שירות של 3-4 שנים אם הוא שייך לאחד המותגים המובילים בתחום (מצברי שנפ, מצברי בוש, מצברי וולטה וכדומה). התאריך מוטבע על המצבר וכדאי לאחר שנתיים מרכישת המצבר לבדוק אותו אחת ל 3-4 חודשים בחנות מצברים. בדיקת מצבר לרכב תאפשר לכם לדעת כמה כוח עוד יש לו ומה הצפי שלו להחזיק מעמד.
  • הרכב מתקשה להניע – הנעת רכב אמורה להיות בסיבוב מפתח או בלחיצת כפתור ברכבים חדישים יותר. אם הרכב לא מניע ישר על המקום, יש כנראה בעיה עם המצבר. ייתכן שיש בעיה אחרת אבל הסבירות הגבוהה נוגעת למצבר חלש מדי. זה רמז עבה מאוד לבדוק את המצבר שלכם.
  • מערכת החשמל לא תקינה – הרדיו לא נדלק בקלות, חלונות החשמל נתקעים, הפנסים מאירים חלש יחסית, כל אלו משדרים יש בעיה במערכת החשמלית של הרכב והמצבר אחראי על אספקת החשמל הזאת. זה גם רמז לכך שהוא חלש מדי ומתקשה לעמוד בצרכים של הרכב.
  • ריח רע מהמצבר – ריח של טחב או עובד מהמצבר יכול להעיד שיש נזילה ממנו והוא לא תקין ואולי לקראת סיום דרכו הפעילה. כדאי במקרה כזה לגשת בהקדם לבדיקה של המצבר שלכם.

לסיכום דבר נציין שהחלפת מצבר לרכב היא דבר טבעי שיש לעשות אחת לכמה שנים וכדאי להיות עם יד על הדופק כדי לא להיתקע עם הרכב. חשוב מאוד לשים לב שאם מחליפים מצבר לרכב, אז רוכשים רק מצבר של מותג מוכר ואיכותי, שמקבלים תעודת אחריות לפחות לשנה על כל מקרה שיש פגם במצבר וגם לבדוק התאמת מצבר לרכב לפי מפרט היצרן (עוצמה וגודל).

המאמר נכתב בשיתוף עם יעקב מצברים אשר מעניק שירות החלפת מצבר לרכב עד הבית בתל אביב והסביבה הקרובה (מצבר עד הבית בהרצליה, מצבר עד הבית ברמת גן או כל מקום אחר).